Francie se v loňském roce opět stala nejnavštěvovanější zemí světa. Nejoblíbenějším místem zůstává francouzská Riviéra.
Riviéra či, jak se často užívá - Azurové pobřeží - to jsou kilometry pláží, blankytně modré moře, zeleň palem a pinií a v neposlední řadě také velmi příjemné klima, jež z této oblasti učinilo evropský „dovolenkový“ cíl číslo jedna již v polovině 18. století.
Pojem riviéra, slovo italského původu, značí pobřeží a rozumí se jím úzký pruh pevniny francouzského města Marseille až po italskou La Spezii. Jedním z turisticky nejpřitažlivějších míst tohoto území je přímořské letovisko Antibes vybudované mezi zálivy Le Salis a St-Roch nedaleko města Nice. Je jedním z mála míst, které si zachovává typickou provensálskou atmosféru i bez honosných hotelů a rezidencí. Můžeme se zde projít po městských hradbách, navštívit provensálský trh, posedět v některé z kouzelných francouzských kavárniček nebo restaurací a ochutnat mořské speciality či pouze posedět u sklenky francouzského vína.
Antibes má za sebou velmi bohatou historii, která je také každoročně turisty nejvíce vyhledávána. Antibes vždy hrálo důležitou roli ve vojenských záležitostech již od konce 14. století. Například v roce 1794, když chtěl Bonaparte chránit francouzské pobřeží, přesídlil s rodinou právě do Antibes, zemřel tu roku 1800, ale také proslulý generál Championet, proslulý vojevůdce v německých a italských taženích. Rodištěm se naopak Antibes stalo pro pozdějšího maršála Reilla, významnou osobnost ve všech Napoleonových taženích, žil zde ovšem i malíř Nicolas de Staěl a podobně.
V baště St. André, části vaubanské fortifikace, se nachází sbírka archeologických předmětů mapujících 4000 let historie. V Archeologickém muzeu najdeme kupříkladu kopii bronzové masky Silenia ve tvaru ucha od vázy, olověný sarkofág s ornamenty, řecké a římské amfory, své místo zde mají také předměty vytažené z vraků lodí z doby 16. až 18. století. Velmi zajímavou expozici nabídne i muzeum Peynet, situované ve staré škole z 19. století. Obdivovatelé malíře Pabla Picassa mají při návštěvě Antibes jedinečnou příležitost navštívit jeho muzeum.
Mořské parky jsou tradiční atrakcí snad ve všech mořských letoviscích v Evropě, Marineland v Antibes je ovšem unikátem - jednak pro kvalitu svých představení, jednak pro své poslání. Návštěvníci se zde nejen baví při představeních, ale dozvědí se i leccos ze života mořských savců.
V roce 1970 tento Marineland založil Roland de la Polype a každoročně se v něm uskuteční kolem 1200 představení s delfíny a kosatkami. Park je otevřen po celý rok a během dvanácti měsíců jej navštíví okolo 1 200 000 lidí včetně těch, kteří zavítají do Motýlí nebo Krokodýlí džungle či Aqua parku, podívají se na Malou farmu s různými exotickými i „obyčejnými domácími“ zvířaty nebo si zahrají „dobrodružný golf“ v netradičním prostředí vodních kanálů, palem a keřů.
Námořní muzeum, jež je součástí komplexu Marineland, je údajně nejkrásnější soukromou sbírkou na evropském kontinentu, v provozu je zde šest bazénů s delfíny, kosatkami, lachtany, rypouši, tuleni a rejnoky, dvacet akvárií se želvami, medúzami a exotickými rybami, dále tunel se žraloky (třicet metrů dlouhý se dvěma milióny litrů mořské vody) a prostor pro tučňáky.
V Marinelandu je jeden živočich ze dvou narozený přímo zde, přičemž kosatky narozené v zajetí jsou unikátem v celé Evropě. Funguje zde také čtyřiadvacetihodinová záchranná služba pro mořské savce na širém moři.
Komu bude město Antibes se vším, co nabízí, malé, má možnost ukojit své turistické chutě výlety do Nice (mondénní mořské lázně s proslulými květinovými trhy a bohatou historií), Monaka (městský stát s mnoha atrakcemi, velkou nabídkou obchodních center, přístavem, taktéž bohatou historií a muzei) či do Cannes (s rušným nočním životem a také kulturním vyžitím).
ZÁKLADNÍ ÚDAJE: Francie (République française).
Rozprostírá se v západní části Evropy při pobřeží Atlantského oceánu a Středozemního moře.
Rozloha: 543 965 km2.
Počet obyvatel: 65 436 552 (r.2011).
Obyvatelstvo tvoří Francouzi, Němci (Alsasané-Lotriňané), Bretonci, Katalánci ap.
Měna: 1 EURO. Jazyk: francouzština (úřední jazyk), baskičtina, bretonština, alsaština aj.
Náboženství: katolíci (až 88 %), sunnitský islám, protestanti, židé ap. Správní rozdělení: 27 oblastí, 101 departementů.
Hlavní město: Paříž.