pondělí 22. dubna 2013

Lednicko-valtický areál - perla Moravy

Lednicko-valtický areál se svými romantickými stavbami, se soustavou rybníků, s nádhernými parky a rozsáhlými listnatými lesy je unikátem vpravdě nadnárodního významu. Lednicko-valtický areál, jenž se prostírá mezi dvěma hlavními centry, kterými jsou Lednice a Valtice, patří mezi ty české lokality, jež byly právem zařazeny na seznam světového kulturního dědictví UNESCO; stalo se tak v roce 1996.

Dnes si už asi nedokážeme představit, že rozlehlé území mezi řekou Dyjí u Lednice a obcí Valtice bývalo kdysi dávno bažinaté, nehostinné a zcela nevyužité. Díky trvalému úsilí majitelů panství Lichtenštejnů se však postupně změnilo ve vyvážený harmonický celek; je to sice kompozice umělá, ale nadmíru působivá a pozoruhodná, a nutno říci, že ve střední Evropě nemá konkurenci.

Na severním okraji stejnojmenné obce u rozsáhlého parku při pravém břehu Dyje stojí lednický zámek, skvostná ukázka romantické anglické novogotiky a jedna z našich nejnavštěvovanějších památek vůbec. Původně tu stála gotická tvrz, jež byla posléze přebudována na pohodlnější renesanční šlechtické sídlo. Následovaly barokní úpravy (z tohoto období pochází jízdárna a konírna) a hlavně novogotická přestavba - dílo Lichtenštejnů z let 1846-1858 podle návrhu dvorního architekta J. Wingelmullera. Zámek je národní kulturní památkou s hodnotnými interiéry - kromě klasické zámecké expozice je v části areálu umístěno Zemědělské muzeum. Příjemným zpestřením prohlídky je ochutnávka vína v grottu (umělé jeskyni). Vedle zámku stojí skleník z let 1843- 1845, upravený jako zimní zahrada s tropickými i subtropickými rostlinami. ¨

Za dalšími pozoruhodnostmi vede příjemná procházka zámeckým parkem: ten existoval již v 16. století a postupně se vyvíjel k dnešní estetické dokonalosti, dané romantickou přeměnou v letech 1805-1811. Řeka Dyje, hrozící v minulosti záplavami, byla spoutána systémem kanálů a rybníků. Nejstarší romantickou stavbou areálu je minaret, vybudovaný v maurském slohu podle projektu J. L.  J. L.Hardmutha v letech 1797-1802, vysoký přes 60 m (je nejvyšší stavbou svého druhu v mimoislámských zemích); vyplatí se vyšlapat 302 schody za úžasnou vyhlídkou. K minaretu se dokonce můžeme plavit po Dyji. V parku objevíme i napodobeninu římského akvaduktu, umělou jeskyni, řadu barokních plastik a stylových doplňujících prvků. Říká se, že o půlnoci projíždí parkem přízrak černého rytíře, pod jehož pláštěm je vidět umrlčí lebka. Jeho kůň má jen tři nohy. Než nás však přízrak stačí pořádně vyděsit, ztratí se v jednom z rybníků...

Značená cesta nás přivede parkem k Janovu hradu. Romantická napodobenina hradní zříceniny pochází z roku 1807; původně sloužila jako myslivna a útulek v době honů, dnes je objekt přístupný veřejnosti. Prohlédnout si můžeme sbírku loveckých trofejí a vycpaných zvířat, sochu divočáka z grafitu, iluzivní nástěnné malby a další zajímavosti.

Pohodlné cesty listnatým lesem mezi Lednicí a Valticemi zdobí řada romantických staveb, které spojuje červená turistická značka. Trasu lze absolvovat i na kolech. Ve směru od Lednice uvidíme postupně Apollonův chrám, Tři Grácie, Svatého Huberta a Rendezvous. Apollonův chrám je drobná stavbička v antickém stylu z let 1817-1819, nesená osmi dórskými sloupy. Malebné kryté sloupořadí ve stylu klasicismu se sochami múz, bronzovou sochou Psýché a kamenným sousoším Tří Grácií pochází z roku 1826. Svatý Hubert je pseudogotická kaple se třemi arkádami zaklenutými síťovou klenbou a se třemi velkými sochami andělů. Oproti ostatním je mladší - v Bořím lese se dílo objevilo až v roce 1855. Rendezvous (též Dianin chrám) je romantická stavba ve tvaru římského triumfálního oblouku, připomínajícího větší a slavnější Vítězný oblouk v Paříži. Na různých místech stojí i další zámky a zámečky - oblíbený je především empírový Hraniční zámeček s kavárnou a restaurací, klasicistní Belvedér, zajímavý je hospodářský objekt Nový Dvůr, v jehož empírovém areálu chovají ušlechtilé jezdecké koně.

Na samé hranici s Rakouskem leží město Valtice, kterévzniklo jako podhradí hradu pasovského biskupa. Dnes je městskou památkovou zónou se zámkem, jenž je považován za jednu z nejvýznamnějších světských barokních staveb na Moravě. Po několika přestavbách původního hradu dostal objekt v letech 1643- 1730 dnešní podobu podle projektu známého D. Martinelliho a
J.B. Fischera z Erlachu. Tříposchoďová a čtyřkřídlá budova je doplněna konírnami, jízdárnou, galerií, rokokovým divadlem a remízou kočárů. V 17. a 18. století se v zámeckém divadle hrávaly opery, kolem roku 1800 sklízela úspěchy lichtenštejnská dechová kapela. Zámecké interiéry jsou zdobeny štukami a malbami, prohlédneme si mj. taneční sál, obrazárnu, mramorový salonek, nahlédneme do zámecké kaple. Na zámek navazuje rozlehlý anglický park. Z valtických památek, jež mají hlavně církevní charakter, jmenujme za všechny alespoň barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie či klášterní areál s kostelem sv. Augustina.

Lednický zámek je pro veřejnost otevřen od dubna do října, zámek Valtice od května do září.