Uprostřed krásné kopcovité krajiny Blanských lesů se klikatí matka českých řek Vltava. A právě na skalním ostrohu obtékaném řekou byl kolem roku 1250 založen krumlovskou větví Vítkovců původní hrad.
Místo nezvolili stavitelé náhodou. Bylo totiž na strategické Linecké obchodní stezce. Současně s hradem vzniklo i podhradí Latrán a na protější straně řeky vyrostlo město. Největší rozkvět zažil Krumlov, když zde byly otevřeny doly na stříbro. Tehdy byl za vlády Viléma a Petra Voka ve 2. polovině 16. století hrad přestavěn v pohodlné zámecké sídlo.
Už od prvního pohledu, kdy se návštěvník blíží k městu schovanému v údolí Vltavy, nemůže přehlédnout jednoznačnou dominantu Krumlova. Zdejší zámek je po Pražském hradu nejrozsáhlejší v Čechách. Jeho nejstarší částí je Dolní hrad, tzv. Hrádek. Již v příkopu před vstupem na první hradní nádvoří vás uvítají na první pohled bodří medvědi. Ti pohodlně lenoší na slunci, pojídají jablka, koupou se v bazénku a vůbec jim nevadí, že se na ně dívají desítky a někdy stovky očí zvědavých návštěvníků hradu. Pokud zvednete pohled k obloze nad příkopem, uvidíte nádhernou věž. Tu zvnějšku vyzdobil freskami B. Beránek-Jelínek v 16.století. Pak projdete po strmé cestě na malé nádvoří Horního hradu a ještě pár kroků okolo pověstných slunečních hodin a už se před vámi otevřou vzorně upravené renesanční zahrady s krásným letohrádkem Bellarie. U některé z fontán se pak v teplém dni dobře osvěžíte. Pokud vám po prohlídce hradu vyhládlo, nezbývá, než se vypravit do některé z mnoha hospůdek v podhradí zvaném Latrán. V prostředí původních gotických nebo renesančních domů si jistě vyberete to, na co máte právě chuť. Populární částí menu je česká klasika.
Po dobrém obědě se pěkně zlehka vydejte křivolakými uličkami z Latránu po dřevěném Lazebnickém mostě přes Vltavu do historického města. Není sice velké, zato utváří kompaktní labyrint ulic, cestiček a náměstí lemovaných krásně zrekonstruovanými městskými domy. Ty mají často patro vysazené na krakorcích, či je zdobí stinné podloubí s jihočeskou krčmou, do daleka vonící cukrárnou nebo krámkem s pěknými rukodělnými výrobky. Ve městě najdete kromě renesanční radnice, gotického Zlatokorunského domu s empírovou fasádou i kostel sv. Víta. Podle odborníků jde o jednu z nejcennějších staveb české gotiky.
Až se budete vracet zpět přes Vltavu po mostě k jezu, pořádně se podívejte do vody. S trochou štěstí uvidíte desítky pstruhů, které také nabízejí mnohé restaurace se zahradním posezením na terase nad řekou.
Český Krumlov leží v kraji mimořádně bohatém na přírodní i architektonické zajímavosti. Z města můžete vystoupat na 1084 metrů vysokou Kleť, nejvyšší vrchol Blanských lesů. Ze zdejší rozhledny je při dobré viditelnosti nezapomenutelný výhled na Šumavu i Novohradské hory.
Za návštěvu stojí i nedaleký pověstný klášter Zlatá Koruna, odkud se můžete vydat po proudu Vltavy až k tajemné zřícenině hradu Dívčí Kámen.