pondělí 22. dubna 2013

Itálie - kouzlo lázní Levico

Přišla na to už císařovna Sissi. A ta si uměla vybírat místa rozhodně nejlepší. Celá habsburská rodina se občas v létě sbalila a přes Alpy odjela na jih, načerpat síly do své rezidence u jezera Levico v údolí Valsugana.
Jim to tehdy trvalo asi pár dní, vy tam z Česka můžete dorazit za sedm osm hodin. A bydlet lze přímo v domě, který si nechali císařové postavit, a zrovna v mramorovém apartmánu, nesoucím Sissino jméno. Z někdejší rezidence je totiž čtyř­hvězdičkový lázeňský hotel Imperiál. Kolem něj se rozkládá park, kudy aktivní Sissi honila své dvořany na procházky. Přímo v hotelu si můžete užít dobrodiní výjimečné léčivé vody.

Prameny o stejném složení vyté­kajíci ve výšce 1582 metrů nejsou nikde v Ev­ropě, nejbližší najdete až v Latinské Americe. Jejich účinky byly vyu­žívány už od 16. století. Voda obsahuje spoustu železa a arzénu, což sice zní jedovatě, ale nenechte se mýlit, právě tato směs je dokonalá třeba pro léčbu nervového systému, duševní regeneraci, potla­čení úzkosti a nervozity.
Sissi, sešněrované císař­ským protokolem, to asi bylo často zapotřebí. Ale v Levicu se líbilo nejen jí, po císařských hostech se začali do údolí sjíždět noblesní lidé z celé Evro­py. Jezdili sem z Ruska příslušníci carského rodu Romanovců i finanční kou­zelníci rodiny Rothschildů.

Říkáte si: proč jet do Itálie zrovna do lázní? Kromě cel­kové relaxace se tady léčí dýchací cesty, poškozené nemocemi, ale i kouřením nebo životním prostředím, a také poškození pohy­bového aparátu. Vědí si rady s artrózou, revmatis­mem, následky zlomenin i psychosomatickými one­mocněními. Vodu i léčivé bahno lékaři doporučují také při potížích štítné žlázy, kožních onemoc­něních i gynekologických potížích.

Nemusíte ovšem přitom bydlet jen v císař­ských hotelových komna­tách. Samotný Imperiál má sice kompletní vlastní lázeňské vybavení, včetně výroby bahna i lékařské péče, ale stejně kvalitní servis vám poskytnou i ve­řejné lázně přímo v měs­tečku. Ubytovat se přitom můžete v dalších hotelech a penzionech, které nabí­zí. A když jste zdraví jako ryba? Tím lépe, aspoň můžete svižně běhat po okolních kopcích. A těch je tady požehnaně. Frutti di Bosco Levico totiž leží nejen na břehu jezera, které nabízí krásnou možnost koupání a procházek podél vody, ale také na úpatí hor, plných historických pa­mátek a turistických tras.

Užijí si tady rybáři i hou­baři, jen pozor, kromě rybářského lístku si musí­te pořídit i lístek houbařský. Ten prodávají turis­tické kanceláře i hotely a restaurace, na den stojí 10 eur, na dva dny 18 eur. Divíte se, proč ta­kové štráchy s houbami? Místní ochránci přírody se totiž bojí, že by jim náru­živí sběrači vyčistili les do poslední houbičky. Kromě hub je celá místní oblast, rámovaná vysokými ho­rami, proslulá díky Frutti di Bosco, tedy lesním plodům. Pokud je najdete, nasbírejte si po libosti, ale spíš vás naláká způsob, ja­kým s nimi nakládají míst­ní.

Proslulá místní restaurace Boivin přímo v Levico, v paláci ze 16. století, nabízí zážitkové menu, je­hož základem jsou právě Frutti di Bosco a k nim další malé červené plody. Jste připraveni na kulinář­ský zážitek, který trvá čtyři hodiny? Na stůl přichází místní minerálka, polosuché bílé víno a první chod: gazpacho s malinou. V ostré studené rajčatovo-okurko-cibulové polévce trůní obří malina a člověk se tváří překvapeně. Ale je to dobrá kombinace chutí, kuchař ví, co dělá. Po malé pauze následuje směs listových salátů s bylinami, lesními plody a kozím sý­rem, po nich plátky lilku,cukety a dýňový květ - vše osmaženo v těstíčku a pře­lité ostrou jahodovou omáčkou. Jako další chod přichází smažený sýr s omáčkou z rebarbory a rybízu, následují kachní prsíčka s bramborami a třešničkami naloženými v kardamomu. Noc se už nachýlila, ještě můžete? Přichází zlatý hřeb: tři de­zerty. Malinová zmrzlina, citronová pěna na lineckém koláčku s rybízem a rebarborové sušenky. To celé za 25 eur. Když už jsme u cen, ubytování ko­lem Levica vás nezruinuje o nic víc než české penzio­ny. Například v penzionu Maso Zont, v krásně restau­rovaném domě z 18.století, budete mít nocleh se snída­ní za 40 eur a jídlo v kuchy­ni vám stoprocentně vysta­čí i k večeři.

Chcete dělat i něco jiného než se léčit a jíst? V tom případě si nazujte pohorky a choďte. Třeba kolem Val di Sella vás pobaví výtvarná díla z přírodních surovin, která vytvořili významní světoví umělci. Nebo si, pokud máte rádi jízdu na koni, můžete objednat výlet s instrukto­rem na usedlosti u města Borgo. Nebo přejděte kopec k velkému jezeru Caldonazzo a pusťte se do veslování, windsurfingu, vodního lyžování... Pobyt v italských lázních Levico bude patřit mezi vaše zážitkové dovolené.