čtvrtek 25. dubna 2013

Slunný Rhodos

I když jeden ze starověkých sedmi divů světa - obrovskou sochu boha slunce Helia zvanou Rhodský kolos - už dávno pohltily hlubiny moře, ještě stále má Růžový ostrov co nabídnout. Zlatavé páže omývané průzračným mořem, starobylá města s labyrintem uliček, antické chrámy, středověké pevnosti a muslimské mešity.

Příroda a kultura

S celkem 1400 kilometry čtverečními je Rhodos největším a zároveň nejhustěji osídleným ostrovem z celkem 12 ostrovů tvořící souostroví Dodekanésos. Městem minulosti i současnosti je Rhodos na severu ostrova. Uprostřed hlučného Nového města plného aut, obchodů a úřadů se za dvojitými hradbami ukrývá oáza klidu, pohody a míru - Staré město. Většina památek se vztahuje k období, kdy ostrov ovládal řád johanitů nazývaných podle jejich působiště rhodští a později maltézští rytíři. V první řadě je to Palác velmistrů a Rytířská ulice, které vypadají přesně tak, jako v době svého vzniku před několika sty lety. Vjezd do nejznámějšího z rhodských přístavů, Mandráki, dnes namísto bájného kolosu střeží dva sloupy se sochami jelena a laně a půvabné větrné mlýny.

Největším archeologickým nalezištěm na ostrově je Kámiros, jedno ze tří původních měst, které jeho obyvatelé opustili kdysi po zemětřesení roku 139 př.n.l., a dva tisíce let o něm nikdo nevěděl. Příjemným zpestřením pobytu se může stát výlet do údolí motýlů, řecky zvaného Petaloúdes. Divoká krajina prosycená aromatickou vůní ambrozií ožívá od června do srpna pestrobarevným hemžením tisíce motýlů.

Městečko Lindos je právem považováno za jedno z nejkrásnějších v celém Řecku. Za svou jednotnou architekturu vděčí skutečnosti, že bylo roku 1610 úplně zničeno zemětřesením a opět vystavěno v orientálním stylu. Jeho korunou je akropole s pozůstatky známého chrámu bohyně Athény přeměněná johanity na pevnost.

Sport a pláže

Milovníci vodních sportů mají na Rhodu o zábavu postaráno. Zatímco větrem ošlehané západní pobřeží omývané Egejským mořem není ke koupání vhodné, východní pobřeží a mnohem klidnější Středozemní moře nabízí ideální podmínky pro plachtění, windsurfing a potápění. Zalesněné vnitrozemí zase láká k výletům na kole nebo pěšky. Za pláže snů lze označit Tsambiku, Falikari a Zátoku apoštola Pavla poblíž Lindu.

Jídlo a pití

Kdo alespoň jednou v životě nenavštívil klasickou tavernu, neví, co je Řecko. Požitkem pro všechny smysly jsou především předkrmy zvané mezes, mezi něž patří například dolmadákia (plněné vinné listy), gigantes (bílé fazole v rajčatové omáčce) a osvěžující tsatsiky (okurkový salát s jogurtem a česnekem). Jako hlavní chod se podává v Řecku mussaka (zapečený nákyp z lilku, mletého masa, brambor a vajec) nebo tradiční souvlaki (špízy z vepřového masa). Na skutečné znalce výborné kuchyně čeká ještě jedinečné řecké pryskyřičné víno retsina a anýzová pálenko ouzo, která, zalije-li se sklenkou vody mléčně zbělá.