pondělí 15. dubna 2013

Krásy rakouského Štýrska

O Štýrsku se říká, že je zemí sta jezer, horských údolí a skalních masivů. Však se také tato země, která patří do rodiny devíti spolkových zemí rakouské republiky, sebevědomě představuje jako ,,Zelené srdce Rakouska".
Najdete tu všechno - impozantní horské velikány, romantické svahy vinic, venkovskou idylu v malebných vesničkách, noční život velkoměsta. A záhy přijdete na chuť i místním specialitách, jako je Štýrské hovězí, pomazánka z uzeného masa Verhackert, světle červené víno Schilcher nebo houbová polévka z kuřátek s pohankovými nočky či dýňová polévka s hnědými oky dýňového oleje.

Říká se, že je Rakousko a je Štýsko. Slupka se jmenuje Rakousko, pecka - to je Štýrsko, a jádro samotné se nazývá západní Štýrsko. A právě tady, v Piberu, najdete i proslavené koně z Lipice (Lipizzi). Na zelených stráních kolem piberského kostela a zámku se bílé klisny lipicánů v odpoledním slunci třpytí jako perly. Jejich mužští potomci šíří slávu Španělské jezdecké školy ve Vídni. Ta je jediným místem na světě, kde se ještě dnes provádí klasická jezdecká drezura.
Koně Španělské jezdecké školy vznikali křížením berberských a arabských koní se španělskými a italskými. Hříbata se rodí hnědá s šedými skvrnami, teprve od čtyř do deseti let se zbarví na bílo. Do roku 1918 byl hřebčín v Lipizzi, potom přesídlil do Piberu. O jeho záchranu se za druhé světové války zasloužil československý plukovník Podhajský, tehdejší vedoucí školy a americký generál a milovník koní Patton.

Štýrsko se však chlubí i architektonickými skvosty výtvarníka, architekta, fantasty, ekologa, filozofa, provokatéra a světoběžníka Friedensreicha Hundertwassera. Není patrně člověka, u něhož by jeho tvorba nevyvolala emoce. A tak zatímco ho jedni vynášejí do nebe, druzí ho nenávidí a zatracují jeho kýčovité kreace. V Bärnbachu umělec v 70. letech přestavěl starší kostel, kde uplatnil řadu svých vizí - především vyhlásil boj všem pravým úhlům a rovným plochám.
Ovšem korunou jeho díla jsou termální lázně v Blumau. Areál dokonale splývá s okolím, protože domy zapuštěné do svahu mají střechy pokryté trávníkem. Mezi lázeňskými komplexy v Rakousku však patří Rogner Bad Blumau k úplným nováčkům. Pestrobarevné budovy soustředěné kolem několika nádvoří propojené ochozy a tunely, mají tisíce oken a žádné není stejné. V praxi tak byla realizována další umělcova myšlenka, že nic v přírodě není totožné.

Kolem termálních pramenů v lázních Blumau, Waltersdorf a Bad Radkesburg se rozkládají vinice a sady. V malých vinařských podnicích tady, na vulkanické půdě, zrají ušlechtilá vína. Prim hrají bílé odrůdy. Jsou sušší a chutnají po ovoci. Ovšem ani červená vína  jako Blauer Zweigelt, Blauburger a St. Laurent se nemusejí obávat mezinárodního srovnání. Celkem najdete v regionu na čtyřech Vinných stezkách velký počet sklepů, šenků a vináren, kde můžete vyzkoušet skvělé degustační menu nebo domácí jídla s těmi nejlepšími moky zdejších vinařů. A nezapomeňte, že známkou opravdové kvality je červená růže na etiketě.

Stejně jako jsou Řekové pyšní na svůj olivový olej, nedají Štýřané dopustit na ,,Kürbiskernoil". Lisuje se z pražených semen dýně a je vynikající prevencí proti rakovině a onemocnění srdce. Jeho příznivci ho považují za cenný zdroj energie, a dokonce tvrdí, že má příznivé účinky na mužskou potenci. Projíždíte-li štýrskými vesnicemi, téměř u každého domku na vás křičí cedule, že právě tady je možné dýňový olej koupit.

Centrem regionu je Štýrský Hradec (Graz), druhé největší město Rakouska, ležící v údolí řeky Mur. Atmosféra historického městského jádra, jež patří k nejlépe zachovalým v německy mluvících zemích, protože připomíná Itálii. Ve stínu městské dominanty - Hodinové věže - můžete popustit uzdu svým vášním: toulat se od hospůdky k hospůdce, obdivovat architektonické skvosty, poslouchat muziku pouličních hudebníků, či se nechat vtáhnout do nákupního víru.
A až vás pulzující město omrzí, vyjeďte lanovkou na téměř 1500 metrů vysoký Schöckl s neuvěřitelným výhledem, vydejte se pěšky mezi skalami a vodopády okolím Bärenschützklamm, do Lurgrotte - nejkrásnější krápníkové jeskyně v Rakousku, nebo do skanzenu ve Stübingu s 89 původními historickými selskými statky.
Ať už však ve Štýrsku zavítáte kamkoliv, setkáte se s pohostinnou vstřícností. Zdejší lidé tvrdí, že mnozí hosté přijeli pouze na jednu noc - a zůstali několik let.