Rozlehlá země pokrytá severskými lesy a tundrou - tak nějak si ji představujeme. Jih Švédska má vcelku přívětivou tvář. Do zdejší mírně zvlněné krajiny dokonale zapadají typické švédské domky, natřené falunským odstínem červené. Velmi členité pobřeží je bohaté na ryby, a tak není divu, že na něm vyrostla řada malebných rybářských přístavů. Přímořská městečka se na jaře a v létě stávají vyhledávanými rekreačními oblastmi. Moře je sice studené, ale seveřané jsou otužilí.
Zvlášť populární jsou vyjížďky na motorových člunech nebo na jachtách.
Kulturním i hospodářským centrem celé jižní části Švédska je největší přístav Skandinávie Göteborg. Ten leží na místě, odkud kdysi Vikingové vyplouvali na své loupeživé výpravy.
Dnešní město začal budovat až král Gustav II. Přizval si na pomoc Nizozemce, kteří pomohli vysušit bažiny, zavedli systém kanálů, které přemostili podobně jako třeba v Amsterodamu. Od té doby město vzkvétalo. Jeho prosperitě přispělo i otevření vodního kanálu Göta kanal v roce 1832, který spojil západní a východní část Švédska.
Dnes je Göteborg krásné město, ve kterém by si přála žít většina Švédů. Centrum tvoří třída Kungsportsavenyn, která připomíná pověstnou pařížskou Champs Elysée. Místo Vítězného oblouku jí dominuje socha vládce moří Poseidona.
Mnoho kvalitních muzeí, rybí trh, zajímavá architektura i systém kanálů, kterými projíždějí výletní lodě - to jsou důvody, proč město láká každý rok několik milionů turistů. Ti si ovšem vyrazí i do okolní přírody.
Jedním z nejkrásnějších míst pobřeží průlivu Skagerrak je ostrov Marstrand, ležící necelých padesát kilometrů severozápadně od Goteborgu. Je to místo, kde mají své domy švédští milionáři. Na první pohled skromně vypadající stavení, které shlíží z útesu na mořský záliv, přijde i na několik milionů švédských korun. Je to poloha, za kterou se zde draze platí.
Marstrand
je historické městečko, založené už ve 13. století. Od té doby prosperuje především díky bohatým úlovkům sleďů. Ti však roku 1808 záhadně zmizeli a již se nikdy nevrátili v takovém množství jako dříve. Domy, kde se sledi solili, se postupně změnily na lázeňské a rekreační rezidence, jimiž jsou dodnes. Připomínkou starých časů jsou zbytky hradu Carlstens Fástning.
Z jeho cimbuří na skále nad městečkem je celý přístav jako na dlani. Za pěkného počasí odsud vyjíždějí luxusní jachty směrem na otevřené moře.
Švédské hlavní město se rozkládá na mnoha ostrovech a jeho jednotlivé části jsou propojeny mosty, můstky, chodníčky nebo lodní dopravou. Není divu, že si díky svým četným kanálům a průlivům město vysloužilo přezdívku Benátky severu.
Historickým centrem města je Gamla Stan neboli Staré město. To v polovině 13. století založil tehdejší vládce Švédska Birger Jarl. Dominantou historického jádra je určitě královský palác Kungliga Slottet - jednoduchá a krásná renesanční stavba z 18. století, kterou střeží elegantní královská stráž s nablýskanými přilbami. Uvnitř si návštěvníci mohou prohlédnout interiéry zařízené ve stylu baroka a rokoka. Kromě historického nábytku je k vidění pokladnice, zbrojnice nebo pozůstatky hradu Tre kronor - Tří korunek, který původně stál na místě dnešního královského paláce, než při požáru města roku 1697 vyhořel.
Hned za palácem stojí monumentální Storkyrkan z roku 1306, který byl později přestavěn v barokním stylu. Právě v této katedrále se koná slavnostní svatba a korunovace švédských králů.
Centrem Starého města je Stortorget - hlavní náměstí, ze kterého se rozbíhají úzké a klikaté středověké uličky, které kdysi patřily bohatým obchodníkům. Staré lampy a vyřezávané vstupní dveře na návštěvníky přímo dýchají starými časy. Každý se snadno ztratí ve spleti uliček, které jsou mnohdy tak úzké, že by zde sotva prošel kůň.
V dávné švédské minulosti může každý zůstat, když se vypraví lodí z promenády Skeppsbron na ostrov Djurgirden. Zde najde rozlehlý skanzen pod širým nebem. Na 150 historických rekonstruovaných domů připomíná, jak se kdysi žilo v jednotlivých regionech Švédska. Domy jsou uvnitř stylově zařízené a pracují zde řezbáři, tkalci a řada dalších řemeslníků v dobových krojích. Před očima návštěvníků vyrábějí rukodělné výrobky, které jsou i na prodej. Na ostrově stojí také jedno z nejpůsobivějších muzeí ve městě - Vasamuseet. Zde je vystavena slavná bitevní loď Vasa, která se roku 1628 potopila při své první plavbě hned ve stockholmském přístavu. V roce 1961 byla slavnostně vyzvednuta ze svého bahnitého hrobu, zrestaurována a vystavena. Šedesát dva metrů dlouhá loď je živým dokladem slavných časů švédských vojevůdců.
Jih a střed Švédska zabírá jen necelou polovinu území státu, kde žije 85 % lidí. Zbytek země je dál na sever. Kromě několika osad to jsou jen nedozírné severské lesy a tundry, kde se popásají sobi.
V zimě slunce téměř nevyjde, zato v létě se o půlnoci jen dotkne obzoru, aby opět začalo okolo druhé ranní stoupat na nebeskou klenbu. Hlavním lákadlem celé oblasti je panenská příroda. Jezera, hory, lesy i tundra, to je jeden z nejkrásnějších koutů severu - národní park Abisko. Daleko za polárním kruhem zde vyrážejí trénovaní milovníci hor na cestu divočinou na nejvyšší vrchol Švédska - Kebnekaise (2111 m).
Na severu Švédska žijí už stáda sobů a místní obyvatelé žijí prostý a jednoduchý život v souladu s přírodou. Někteří sice žijí i moderním způsobem, ale mnozí z nich se vrací ke svým kořenům. Centrum švédských Sámů je v Jokkmokku, kde je i fantastické etnografické Ájtte museet, ukazující historii samského národa. Každý, kdo si přeje vidět život tradičních Samů doopravdy, musí vyrazit do vesnice Gasa (asi sedmdesát kilometrů západně od Arvidsjauru). Ve zdejším samském centru chovají Samové soby a návštěvníky pohostí v tradičním dřevěném stavení vystlaném kůžemi. K výtečnému sušenému sobímu masu přidají poutavé vyprávění.
■ Ve Švédsku se snadno domluvíte anglicky. Švédové jsou vzdělaní a mnohdy umějí i několik dalších evropských jazyků.
■ Výlet do Švédská můžete také spojit s návštěvou dalších zemí severní Evropy. Trajekty do Dánska a Finska odjíždějí velmi často.
■ Na návštěvu Švédska nepotřebujete vízum.
■ V každém větším městě najdete turistickou kancelář, která vám ochotně poradí kudy kam.